PODRAVKA (ALL FOOD)

Allrestaurants - PODRAVKA - Kostrzyn nad Odra, POLAND

Address: ul.Asfaltowa 28, 66-470 Kostrzyn nad Odra, POLAND
Phone: +48 95 7284410 Mobile: * Fax: *
Website: http://www.podravka.pl E-mail: *


*Koncern Podravka

PODRAVKA jest jednym z największych producentów wyrobów spożywczych w Europie Środkowo - Wschodniej, a jej produkty można znaleźć na wszystkich kontynentach, w ponad 40 krajach świata. Firma posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów: przetwory mięsne, dania gotowe, dodatki do potraw, odżywki dla dzieci, słodycze oraz napoje. Najważniejszą i najbardziej znaną w Polsce marką Podravki jest VEGETA - oryginalny i uniwersalny dodatek do potraw, który już od 45 lat zajmuje szczególne miejsce w kuchniach świata.


*Rys historyczny

Kiedy bracia Wolf zakładali rodzinną przetwórnię warzyw, nie przewidywali, że z ich rodzinnego biznesu wyrośnie największy koncern spożywczy w Chorwacji i jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Po II wojnie światowej przetwórnię braci Wolf przejęło państwo, a w roku 1949 otrzymała ona nazwę PODRAVKA.

1934 - Bracia Mateusz i Marian Wolf, przedsiębiorcy z Koprivnicy, zakładają rodzinną przetwórnię warzyw i owoców, będącą prekursorem PODRAVKI.

1947 - Firma braci Wolf przechodzi w ręce państwa i przyjmuje nazwę PODRAVKA, którą nosi do dziś.

1949 - 1958 Podravka rozpoczyna produkcję konfitur, owoców kandyzowanych, deserów, syropów owocowych, musztard, ketchupów, win owocowych, suszonych warzyw oraz mięs w puszkach. Na rynku pojawiają się także zupy w proszku Podravki, rosół z kury i bulion wołowy.

1959 - Do sprzedaży trafia flagowy produkt Podravki - Vegeta - uniwersalny dodatek do potraw, który dziś jest sprzedawany w ponad 40 krajach na wszystkich kontynentach.

1967 - Zostają zawarte pierwsze umowy handlowe z partnerami zagranicznymi. Vegeta podbija rynki Węgier i Rosji.

1970 - Rozpoczyna się produkcja linii żywności dla dzieci Lino opatrzonej charakterystycznym znakiem markowym - niedźwiadkiem.

1972 - Rusza produkcja farmaceutyków w Ludbergu, niedaleko Koprivnicy, stanowiąca drugą podstawową produkcję koncernu.

1973 - 1981 Następuje rozwój przetwórstwa mięsnego Podravki. W części przemysłowej Danici powstają dwie fabryki: mięsa oraz farmaceutyków i kosmetyków Belupo.

1993 - Podravka zostaje sprywatyzowana i zarejestrowana jako spółka akcyjna.

1996 - 1999 Rozpoczyna się proces modernizacji i inwestycji. Obejmuje on między innymi budowę trzech fabryk, implementację nowego, informacyjno-integracyjnego systemu SAP R/3 i otwarcie kolejnego kompleksu farmaceutycznego Belupo w Koprivnicy.

2000 - Otwarcie dwóch nowych zakładów przemysłowych Vegety w Koprivnicy oraz budowa fabryki w Polsce, będącej obecnie największą fabryką Podravki na terenie UE.

2001 - Produkcja Podravki Vegeta otrzymuje certyfikat jakości ISO 9001:2000.

2002 - Certyfikat ISO 9001:2000 otrzymuje system zarządzania produkcją kolejnych wyrobów Podravki: spożywcze, Lino, Dolcea i Kviki. Podravka przejmuje firmę Ital-Ice – producenta lodów i słodyczy oraz dystrybutora mrożonej żywności. Zostaje zawarte porozumienie pomiędzy Podravką a Nestlé World Trade Corporation, obejmujące współpracę w zakresie sprzedaży, logistyki i dystrybucji poszczególnych grup produktów Nestlé. Podravka staje się także właścicielem czeskiej firmy Lagris.

2003 - We współpracy z Wydziałem Ekonomicznym w Zagrzebiu, Podravka zakłada Akademię Zarządzania Podravki POMAK. Zostaje też dystrybutorem gamy produktów rybnych Adria d.d. w Zadrze i buduje nową fabrykę w strefie przemysłowej Danici.


2003 - Wdrożono system HACCP.

2004 - Przyznanie certyfikatów IFS oraz BRC.

*Tradycja i rozwój

Pod koniec lat pięćdziesiątych w PODRAVCE wyprodukowane zostały pierwsze zupy w proszku, które z uwagi na domowy smak oraz krótki czas przygotowywania, spotkały się ze znakomitym przyjęciem na rynku byłej Jugosławii. W tym samym czasie zespół specjalistów PODRAVKI pod kierownictwem prof. Zlaty Bartl wynalazł uniwersalny dodatek do potraw pod nazwą VEGETA, osiągając tym samym olbrzymi sukces na rynku. Ogromne powodzenie VEGETY i zup PODRAVKI umożliwiło dalszy rozwój koncernu, dzięki czemu rozszerzono asortyment wyrobów, zaczęto inwestować w technologię i moce produkcyjne oraz badania i rozwój. W kolejnym etapie ekspansji firmy zaczęto przyłączać do PODRAVKI także inne zakłady. Na początku lat siedemdziesiątych ruszyła produkcja żywności dla dzieci Lino, a od roku 1972 PODRAVKA rozpoczęła drugą podstawową produkcję koncernu - farmaceutykę, zakładając firmę Belupo. W tym samym dziesięcioleciu rozwinięto także produkcję przetworów mięsnych. W ciągu lat osiemdziesiątych PODRAVKA rozrosła się, zwiększyła eksport swoich wyrobów spożywczych, a z uwagi na dobre wyniki finansowe, wybudowała nową fabrykę Belupo. Na początku lat dziewięćdziesiątych, w procesie prywatyzacji, PODRAVKA została zarejestrowana jako spółka akcyjna. Ze względu na głębokie przemiany w Europie Środkowo-Wschodniej oraz przemiany w ekonomii światowej, w 1996 roku rozpoczęto proces restrukturyzacji w celu przystosowania się do nowo zaistniałych warunków pracy. W ramach tego procesu zdefiniowano strategiczne rynki i grupy wyrobów. W roku 1997 rozpoczęto nowy cykl inwestycji rzędu 250 milionów marek niemieckich, w ramach którego wybudowano nową fabrykę (wartość 72 mln DEM), wdrożono informacyjno-integracyjny system SAP R/3 (wartość 17 mln DEM), wybudowano nową fabrykę VEGETY w chorwackiej Koprivnicy (wartość 53 mln DEM) oraz w Polsce (wartość 32 mln DEM). Strategiczne położenie oraz duże moce produkcyjne polskiej fabryki PODRAVKI umożliwiają produkcję VEGETY nie tylko na rynek Polski, ale w przyszłości także na rynki krajów Unii Europejskiej. Już dziś produkowana w Kostrzynie nad Odrą VEGETA eksportowana jest do Łotwy i Litwy.

Pani Vlasta Cesi - dyrektor R&D firmy Podravka zapewnia, że - "Vegeta produkowana jest we wszystkich krajach z zachowaniem tych samych standardów i zastosowaniem tej samej technologii. Najważniejsza jej cześć - przedmieszanka sporządzona według tajemniczej receptury - pozostaje sekretem od początku powstawania produktu i zawsze sprowadzana jest z Chorwacji. Reszta składników np. warzywa czy sól podlega również zaostrzonej kontroli".

*Technologia polskiej fabryki

- doświadczenie specjalistów PODRAVKI + współczesne rozwiązania technologiczne

- skomputeryzowana produkcja

- zamknięty proces produkcyjny: troska o zdrowe środowisko

Nowa fabryka PODRAVKI została zaprojektowana na podstawie długoletniego doświadczenia specjalistów PODRAVKI w dziedzinie produkcji dodatków do potraw, zup w koncentracie i deserów w proszku, oraz na bazie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych dla tego typu produkcji. Koncepcja technologiczna opiera się na trzech podstawach: nowoczesnej skomputeryzowanej produkcji, współczesnych urządzeniach produkcyjnych i maszynach do pakowania oraz na zamkniętym procesie produkcyjnym bez szkodliwego wpływu na środowisko. Kompleks składa się z siedmiu jednostek połączonych wzajemnie w harmonijną całość - ze składu surowców, składu wyrobów gotowych, obiektu do mieszania, obiektu do pakowania, obiektu do przygotowywania surowców, części energetycznej i budynku dyrekcji. Współczesne oprzyrządowanie komputerowe steruje procesem produkcyjnym oraz zapewnia wysoką funkcjonalność i pewność, że wyrób gotowy otrzyma zaplanowaną, wysoką jakość.


*Produkty

Podravka posiada w swojej ofercie bardzo szeroką gamę produktów. Ma doświadczenie zarówno w produkcji przetworów mięsnych, dań gotowych, dodatków do potraw, jak i odżywek dla dzieci, słodyczy, herbat oraz napojów. W Polsce znana jest jako największy specjalista w dziedzinie przypraw i dodatków do potraw, głównie dzięki Vegecie.

Vegeta jest najważniejszym produktem Podravki i najlepszym przykładem filozofii polegającej "na poszukiwaniu i łączeniu naturalnych smaków i aromatów, według tradycyjnych receptur, ale z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii". Wszystkie produkty Podravki komponowane są według starannie opracowanych receptur. Wiele z nich jest pilnie strzeżonym sekretem.

Kolejnym produktem w portfolio firmy Podravka jest Warzywko. Warzywko to przyprawa uniwersalna skomponowana z najlepszych polskich warzyw, wzbogacona o aromatyczne przyprawy, sól i pieprz. Pozwala podkreślić naturalny i domowy smak przyrządzanych dań. Więcej

Allrestaurants - PODRAVKA - Kostrzyn nad Odra, POLAND Allrestaurants - PODRAVKA - Kostrzyn nad Odra, POLAND Allrestaurants - PODRAVKA - Kostrzyn nad Odra, POLAND Allrestaurants - PODRAVKA - Kostrzyn nad Odra, POLAND Allrestaurants - PODRAVKA - Kostrzyn nad Odra, POLAND
x
X